CMF552K5500FKEB70
Mfr.Part #
CMF552K5500FKEB70
Description
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Packing Method :
TR
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Construction :
Tubular
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Resistance :
2.55kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Diameter :
0.64 mm
JESD-609 Code :
e3
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Published :
Axial
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Tolerance :
±1%
Datasheets
CMF552K5500FKEB70
Vishay / Dale CMF552K5500FKEB70
FIXED RESISTOR, 2.55kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,