CMF552K5500FKEB
Mfr.Part #
CMF552K5500FKEB
Description
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL
Metal Film
Max Operating Temperature :
175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Power Rating :
500mW
Termination :
Axial
Voltage - Rated :
250V
Package / Case :
Width :
2.29mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
500mW
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mount :
Through Hole
Resistance :
2.55kOhms
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Lead Diameter :
640 μm
Supplier Device Package :
Number of Terminations :
2
Length :
6.1mm
Factory Lead Time :
29 Weeks
Published :
Contact Plating :
Tin
Weight :
200.005886mg
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CMF552K5500FKEB
Vishay / Dale CMF552K5500FKEB
Through Hole 2.55kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,