CMF552K5500FKEA70
Mfr.Part #
CMF552K5500FKEA70
Description
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL
CMF
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Construction :
Tubular
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packing Method :
TR
ECCN Code :
EAR99
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Lead Diameter :
0.64 mm
Max Power Dissipation :
500mW
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistance :
2.55kOhm
Tolerance :
±1%