CMF552K5500FHRE
Mfr.Part #
CMF552K5500FHRE
Description
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±1%
Length :
6.096mm
Resistance :
2.55kOhms
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Width :
2.29mm
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
29 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
CMF552K5500FHRE
Vishay / Dale CMF552K5500FHRE
2.55kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,