CMF552K5500FHEB
Mfr.Part #
CMF552K5500FHEB
Description
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Length :
6.096mm
Max Power Dissipation :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Width :
2.29mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Published :
Factory Lead Time :
29 Weeks
Resistance :
2.55kOhms
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
250V
Composition :
Metal Film
Diameter :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Max Operating Temperature :
175°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Through Hole
Datasheets
CMF552K5500FHEB
Vishay / Dale CMF552K5500FHEB
Through Hole 2.55kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,