CMF552K5500FER670
Mfr.Part #
CMF552K5500FER670
Description
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-609 Code :
e0
Published :
ECCN Code :
EAR99
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Surface Mount :
No
Package / Case :
Axial
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
No
Resistance :
2.55kOhm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Factory Lead Time :
12 Weeks
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Construction :
Tubular
Max Power Dissipation :
500mW
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
0.64 mm
Tolerance :
±1%
Datasheets
CMF552K5500FER670
Vishay / Dale CMF552K5500FER670
FIXED RESISTOR, 2.55kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,