CMF552K5500DHRE
Mfr.Part #
CMF552K5500DHRE
Description
RES 2.55K OHM 1/2W .5% AXIAL
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Composition :
Metal Film
Width :
2.29mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Factory Lead Time :
29 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Resistance :
2.55kOhms
Lead Free :
Lead Free
Published :
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tape and Reel (TR)
Length :
7.0612mm
Datasheets
CMF552K5500DHRE
Vishay / Dale CMF552K5500DHRE
2.55kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,