CMF552K5500DHEA
Mfr.Part #
CMF552K5500DHEA
Description
RES 2.55K OHM 1/2W .5% AXIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
29 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
2.55kOhms
Tolerance :
±0.5%
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Operating Temperature :
175°C
1 (Unlimited)
Diameter :
2.29mm
Package / Case :
Contact Plating :
Tin
Max Power Dissipation :
500mW
Width :
2.29mm
Length :
7.0612mm
Datasheets
CMF552K5500DHEA
Vishay / Dale CMF552K5500DHEA
Through Hole 2.55kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,