CMF552K5500BHR6
Mfr.Part #
CMF552K5500BHR6
Description
RES 2.55K OHM 1/2W .1% AXIAL
Tolerance :
±0.1%
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
2.55kOhms
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Factory Lead Time :
34 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Series :
CMF
Length :
7.0612mm
Width :
2.29mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Supplier Device Package :
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Datasheets
CMF552K5500BHR6
Vishay / Dale CMF552K5500BHR6
2.55kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,