CMF552K5200BEEB70
Mfr.Part #
CMF552K5200BEEB70
Description
RES 2.52K OHM 1/2W .1% AXIAL
Through Hole Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Composition :
Metal Film
Surface Mount :
No
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Terminal Shape :
Wire
Max Power Dissipation :
500mW
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Lead Diameter :
0.64 mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Pbfree Code :
yes
Factory Lead Time :
34 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±0.1%
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistance :
2.52kOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
CMF552K5200BEEB70
Vishay / Dale CMF552K5200BEEB70
FIXED RESISTOR, 2.52kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,