CMF552K5000BHEB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF552K5000BHEB
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Width :
2.29mm
Max Power Dissipation :
500mW
Published :
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
34 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Axial
Series :
CMF
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Metal Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
2.29mm
Tolerance :
±0.1%
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
7.0612mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Supplier Device Package :
Mount :
Through Hole
Resistance :
2.5kOhms
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Max Operating Temperature :
175°C
Datasheets
CMF552K5000BHEB
Vishay / Dale CMF552K5000BHEB
Through Hole 2.5kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,