CMF552K4900FKRE70
Mfr.Part #
CMF552K4900FKRE70
Description
RES 2.49K OHM 1/2W 1% AXIAL
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Reach Compliance Code :
not_compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Pbfree Code :
No
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Max Power Dissipation :
500mW
Package / Case :
Axial
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Terminal Shape :
Wire
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packing Method :
TR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Resistance :
2.49kOhm
Published :
Lead Diameter :
0.64 mm
JESD-609 Code :
e0
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
CMF552K4900FKRE70
Vishay / Dale CMF552K4900FKRE70
FIXED RESISTOR, 2.49kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,