CMF552K4900FKEA70
Mfr.Part #
CMF552K4900FKEA70
Description
RES 2.49K OHM 1/2W 1% AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Lead Diameter :
0.64 mm
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packing Method :
TR
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
1 (Unlimited)
Surface Mount :
No
Resistance :
2.49kOhm
Published :
Pbfree Code :
yes
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
Wire
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
CMF552K4900FKEA70
Vishay / Dale CMF552K4900FKEA70
FIXED RESISTOR, 2.49kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,