CMF552K4900FHRE
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF552K4900FHRE
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.49K OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
500mW
Series :
CMF
Package / Case :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
Composition :
Metal Film
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Width :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Max Operating Temperature :
175°C
Length :
6.096mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Published :
Supplier Device Package :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Resistance :
2.49kOhms
Datasheets
CMF552K4900FHRE
Vishay / Dale CMF552K4900FHRE
2.49kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,