CMF552K4900FHR670
Mfr.Part #
CMF552K4900FHR670
Description
RES 2.49K OHM 1/2W 1% AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Tolerance :
±1%
Construction :
Tubular
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e0
Lead Free :
Lead Free
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
No
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Surface Mount :
No
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Max Power Dissipation :
500mW
Composition :
Metal Film
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Diameter :
0.64 mm
Resistance :
2.49kOhm
Terminal Shape :
Wire
Reach Compliance Code :
not_compliant
Datasheets
CMF552K4900FHR670
Vishay / Dale CMF552K4900FHR670
FIXED RESISTOR, 2.49kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,