CMF552K4900DHR6
Mfr.Part #
CMF552K4900DHR6
Description
RES 2.49K OHM 1/2W .5% AXIAL
Stock
17
In Stock :
17
Length :
6.1mm
Package / Case :
Axial
Weight :
200.005886mg
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
2.29mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Factory Lead Time :
29 Weeks
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Composition :
Metal Film
Max Operating Temperature :
175°C
Termination :
Tolerance :
±0.5%
Series :
CMF
Voltage - Rated :
250V
Supplier Device Package :
Contact Plating :
Lead, Tin
Published :
2013
Diameter :
2.29mm
Power Rating :
500mW
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
2.49kOhms
Datasheets
CMF552K4900DHR6
Vishay / Dale CMF552K4900DHR6
Through Hole 2.49kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,