CMF552K4600BEEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF552K4600BEEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.46K OHM 1/2W .1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Max Power Dissipation :
500mW
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.29mm
Width :
2.29mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
34 Weeks
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
CMF
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Composition :
Metal Film
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Axial
Mount :
Through Hole
Max Operating Temperature :
175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
Length :
7.0612mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Plating :
Tin
Resistance :
2.46kOhms
Datasheets
CMF552K4600BEEA
Vishay / Dale CMF552K4600BEEA
Through Hole 2.46kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,