CMF552K4000DHR6
Mfr.Part #
CMF552K4000DHR6
Description
RES 2.4K OHM 1/2W .5% AXIAL
Through Hole Resistors
Termination :
Axial
Weight :
200.005886mg
Composition :
Metal Film
Power Rating :
500mW
Max Operating Temperature :
175°C
Max Power Dissipation :
500mW
Voltage - Rated :
250V
Factory Lead Time :
29 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Width :
2.29mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.5%
Resistance :
2.4kOhms
Length :
7.0612mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CMF552K4000DHR6
Vishay / Dale CMF552K4000DHR6
2.4kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,