CMF552K3800FKEK
Mfr.Part #
CMF552K3800FKEK
Description
RES 2.38K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
500mW
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Width :
2.29mm
Lead Free :
Lead Free
Published :
Composition :
Metal Film
Max Operating Temperature :
175°C
Contact Plating :
Tin
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Length :
7.0612mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistance :
2.38kOhms
Diameter :
2.29mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Datasheets
CMF552K3800FKEK
Vishay / Dale CMF552K3800FKEK
Through Hole 2.38kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,