CMF552K3700FHEB
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF552K3700FHEB
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 2.37K OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Number of Terminations :
2
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Metal Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Diameter :
2.29mm
Width :
2.29mm
Published :
Series :
CMF
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Operating Temperature :
175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
29 Weeks
Voltage - Rated DC :
250V
Max Power Dissipation :
500mW
Length :
6.096mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±1%
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistance :
2.37kOhms
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
Datasheets
CMF552K3700FHEB
Vishay / Dale CMF552K3700FHEB
Through Hole 2.37kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,