CMF55287K00BER670
Mfr.Part #
CMF55287K00BER670
Description
RES 287K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Through Hole Resistors
ECCN Code :
EAR99
JESD-609 Code :
e0
Pbfree Code :
No
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
0.64 mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Resistance :
287kOhm
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Construction :
Tubular
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Reach Compliance Code :
not_compliant
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Max Power Dissipation :
500mW
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Factory Lead Time :
34 Weeks
Composition :
Metal Film
Terminal Shape :
Wire
Packing Method :
TR
Datasheets
CMF55287K00BER670
Vishay / Dale CMF55287K00BER670
FIXED RESISTOR, 287kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,