CMF55275R00BHEK
Mfr.Part #
CMF55275R00BHEK
Description
RES 275 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Through Hole Resistors
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Composition :
Metal Film
Radiation Hardening :
No
Factory Lead Time :
34 Weeks
Width :
2.29mm
Max Power Dissipation :
500mW
Tolerance :
±0.1%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Resistance :
275Ohms
Length :
7.0612mm
Series :
CMF
Diameter :
2.29mm
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
175°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CMF55275R00BHEK
Vishay / Dale CMF55275R00BHEK
Through Hole 275Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,