CMF5526K100FKRE70
Mfr.Part #
CMF5526K100FKRE70
Description
RES 26.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
Tubular
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
500mW
Reach Compliance Code :
not_compliant
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
Wire
Series :
CMF
Lead Diameter :
0.64 mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Factory Lead Time :
13 Weeks
Pbfree Code :
No
Resistance :
26.1kOhm
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CMF5526K100FKRE70
Vishay / Dale CMF5526K100FKRE70
FIXED RESISTOR, 26.1kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,