CMF55250R00BHEB
Mfr.Part #
CMF55250R00BHEB
Description
RES 250 OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Tolerance :
±0.1%
Max Operating Temperature :
175°C
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
500mW
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.29mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Length :
6.096mm
Power Rating :
500mW
Factory Lead Time :
34 Weeks
Radiation Hardening :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
250Ohms
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Published :
1 (Unlimited)
Width :
2.29mm
Series :
CMF
Contact Plating :
Tin
Datasheets
CMF55250R00BHEB
Vishay / Dale CMF55250R00BHEB
Through Hole 250Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,