CMF55243K00FKR670
Mfr.Part #
CMF55243K00FKR670
Description
RES 243K OHM 1/2W 1% AXIAL
CMF
Surface Mount :
No
Packing Method :
TR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
No
Construction :
Tubular
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
243kOhm
Factory Lead Time :
12 Weeks
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Reach Compliance Code :
not_compliant
JESD-609 Code :
e0
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±1%
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Number of Terminations :
2
Lead Diameter :
0.64 mm
Max Power Dissipation :
500mW
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Datasheets
CMF55243K00FKR670
Vishay / Dale CMF55243K00FKR670
FIXED RESISTOR, 243kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,