CMF55237K00DHEB
Mfr.Part #
CMF55237K00DHEB
Description
RES 237K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Tape and Reel (TR)
Diameter :
2.29mm
Contact Plating :
Tin
Composition :
Metal Film
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
175°C
Published :
Tolerance :
±0.5%
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Width :
2.29mm
Supplier Device Package :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Length :
6.096mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistance :
237kOhms
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Datasheets
CMF55237K00DHEB
Vishay / Dale CMF55237K00DHEB
Through Hole 237kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,