CMF55237K00BERE70
Mfr.Part #
CMF55237K00BERE70
Description
RES 237K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Through Hole Resistors
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Packing Method :
TR
Tolerance :
±0.1%
Number of Terminations :
2
Reach Compliance Code :
not_compliant
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Pbfree Code :
No
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Surface Mount :
No
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
237kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Lead Free :
Lead Free
Construction :
Tubular
Lead Diameter :
0.64 mm