CMF55237K00BER670
Mfr.Part #
CMF55237K00BER670
Description
RES 237K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Through Hole Resistors
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Resistance :
237kOhm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Surface Mount :
No
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
No
Factory Lead Time :
34 Weeks
JESD-609 Code :
e0
Construction :
Tubular
Packing Method :
TR
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Diameter :
0.64 mm
Package / Case :
Axial
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Tolerance :
±0.1%
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Reach Compliance Code :
not_compliant
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Datasheets
CMF55237K00BER670
Vishay / Dale CMF55237K00BER670
FIXED RESISTOR, 237kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,