CMF55237K00BEEB70
Mfr.Part #
CMF55237K00BEEB70
Description
RES 237K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Factory Lead Time :
34 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lead Diameter :
0.64 mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
CMF
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Tolerance :
±0.1%
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Pbfree Code :
yes
Published :
Construction :
Tubular
Composition :
Metal Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
500mW
Lead Free :
Lead Free
Packing Method :
TR
Resistance :
237kOhm
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
Axial
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Terminal Shape :
Wire
Datasheets
CMF55237K00BEEB70
Vishay / Dale CMF55237K00BEEB70
FIXED RESISTOR, 237kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,