CMF55237K00BEEA
Mfr.Part #
CMF55237K00BEEA
Description
RES 237K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Through Hole Resistors
Contact Plating :
Tin
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Factory Lead Time :
34 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Radiation Hardening :
No
Composition :
Metal Film
Diameter :
2.29mm
Mount :
Through Hole
Max Power Dissipation :
500mW
Resistance :
237kOhms
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Max Operating Temperature :
175°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
7.0612mm
Width :
2.29mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±0.1%
Datasheets
CMF55237K00BEEA
Vishay / Dale CMF55237K00BEEA
Through Hole 237kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,