CMF55234K00BEEB
Mfr.Part #
CMF55234K00BEEB
Description
RES 234K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Size / Dimension :
0.090 Dia x 0.240 L (2.29mm x 6.10mm)
Mounting Angle :
Straight
Mounting Style :
Panel
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
RoHS :
Details
Shell Size :
8
Amphenol
Features :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Resistance :
234 kOhms
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tradename :
2m
Current Rating :
5 A
Shell Style :
Jam Nut
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Contact Gender :
Pin (Male)
Number of Terminations :
2
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Supplier Device Package :
Axial
Operating Temperature :
-55°C ~ 175°C
Composition :
Metal Film
Subcategory :
Circular Connectors
Package / Case :
Brand :
Amphenol Aerospace
Termination Style :
Crimp
Number of Positions :
13 Position
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Failure Rate :
Contact Plating :
Gold
Product :
Connectors
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Shell Plating :
Black Zinc Nickel
Tolerance :
±0.1%
Height - Seated (Max) :
Series :
2M804
Contact Material :
COPPER ALLOY
Datasheets
CMF55234K00BEEB
Vishay / Dale CMF55234K00BEEB
234 kOhms, 0.5W, 1/2W, Metal Film,