CMF55232R00FHEB
Mfr.Part #
CMF55232R00FHEB
Description
RES 232 OHM 1/2W 1% AXIAL
Resistance :
232Ohms
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Tolerance :
±1%
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Length :
6.096mm
Published :
Max Power Dissipation :
500mW
Factory Lead Time :
29 Weeks
Max Operating Temperature :
175°C
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Width :
2.29mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
Axial
Voltage - Rated DC :
250V
Diameter :
2.29mm
Composition :
Metal Film
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Datasheets
CMF55232R00FHEB
Vishay / Dale CMF55232R00FHEB
Through Hole 232Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,