CMF55232K00FHEA70
Mfr.Part #
CMF55232K00FHEA70
Description
RES 232K OHM 1/2W 1% AXIAL
Resistance :
232kOhm
Construction :
Tubular
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Lead Free :
Lead Free
Surface Mount :
No
Tolerance :
±1%
Packing Method :
TR
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
JESD-609 Code :
e3
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composition :
Metal Film
Lead Diameter :
0.64 mm
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Package / Case :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Datasheets
CMF55232K00FHEA70
Vishay / Dale CMF55232K00FHEA70
FIXED RESISTOR, 232kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,