CMF55232K00BHRE
Mfr.Part #
CMF55232K00BHRE
Description
RES 232K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Pbfree Code :
No
Construction :
Tubular
ECCN Code :
EAR99
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Composition :
Metal Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Surface Mount :
No
Lead Diameter :
0.64 mm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Packing Method :
TR
Tolerance :
±0.1%
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm