CMF55231R00FKR6
Mfr.Part #
CMF55231R00FKR6
Description
RES 231 OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Max Operating Temperature :
175°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
2
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Width :
2.29mm
Package / Case :
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
231Ohms
Length :
6.096mm
Datasheets
CMF55231R00FKR6
Vishay / Dale CMF55231R00FKR6
231Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,