CMF55231R00FKEK
Mfr.Part #
CMF55231R00FKEK
Description
RES 231 OHM 1/2W 1% AXIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
175°C
Radiation Hardening :
No
Length :
7.0612mm
Width :
2.29mm
Package / Case :
Axial
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
29 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Power Dissipation :
500mW
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
Published :
Resistance :
231Ohms
Diameter :
2.29mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
CMF55231R00FKEK
Vishay / Dale CMF55231R00FKEK
Through Hole 231Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,