CMF55231R00FKEB
Mfr.Part #
CMF55231R00FKEB
Description
RES 231 OHM 1/2W 1% AXIAL
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Length :
6.096mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Width :
2.29mm
Resistance :
231Ohms
Composition :
Metal Film
Diameter :
2.29mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
500mW
Factory Lead Time :
29 Weeks
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
175°C
Radiation Hardening :
No
Datasheets
CMF55231R00FKEB
Vishay / Dale CMF55231R00FKEB
Through Hole 231Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,