CMF55230R00FKEB
Mfr.Part #
CMF55230R00FKEB
Description
RES 230 OHM 1/2W 1% AXIAL
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±1%
Diameter :
2.29mm
Resistance :
230Ohms
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Mount :
Through Hole
Width :
2.29mm
Radiation Hardening :
No
Lead Free :
Lead Free
Published :
Contact Plating :
Tin
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Length :
6.096mm
Max Power Dissipation :
500mW
Max Operating Temperature :
175°C
Supplier Device Package :
Factory Lead Time :
29 Weeks
Datasheets
CMF55230R00FKEB
Vishay / Dale CMF55230R00FKEB
Through Hole 230Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,