CMF5522R600FHEB
Mfr.Part #
CMF5522R600FHEB
Description
RES 22.6 OHM 1/2W 1% AXIAL
Stock
947
In Stock :
947
Through Hole Resistors
Voltage - Rated DC :
250V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
175°C
Published :
2011
Diameter :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Width :
2.29mm
Resistance :
22.6Ohms
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Power Rating :
250mW
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Number of Terminations :
2
Length :
6.096mm
Series :
CMF
Termination :
Axial
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Metal Film
Factory Lead Time :
29 Weeks
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Package / Case :
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Mount :
Through Hole
Supplier Device Package :
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
CMF5522R600FHEB
Vishay / Dale CMF5522R600FHEB
Through Hole 22.6Ohms, 0.5W 1/2W, Metal Film,