CMF5522K100FHEB
Mfr.Part #
CMF5522K100FHEB
Description
RES 22.1K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Radiation Hardening :
No
Published :
Voltage - Rated DC :
250V
Power Rating :
500mW
Composition :
Metal Film
Length :
6.1mm
Lead Free :
Lead Free
Termination :
Axial
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Max Operating Temperature :
175°C
Width :
2.29mm
Supplier Device Package :
Package / Case :
Resistance :
22.1kOhms
Min Operating Temperature :
-55°C
Tolerance :
±1%
Series :
CMF
Number of Pins :
2
Diameter :
2.29mm
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Factory Lead Time :
29 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Max Power Dissipation :
500mW
Packaging :
Tape and Reel (TR)
REACH SVHC :
Unknown
Voltage - Rated :
250V
Lead Diameter :
640 μm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Weight :
200.005886mg
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Datasheets
CMF5522K100FHEB
Vishay / Dale CMF5522K100FHEB
22.1kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,