CMF55229K00BHEA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF55229K00BHEA
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 229K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Max Operating Temperature :
175°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Number of Terminations :
2
Factory Lead Time :
34 Weeks
Composition :
Metal Film
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Length :
7.0612mm
Width :
2.29mm
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Diameter :
2.29mm
Tolerance :
±0.1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Resistance :
229kOhms
Series :
CMF
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
Axial
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Datasheets
CMF55229K00BHEA
Vishay / Dale CMF55229K00BHEA
Through Hole 229kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,