CMF5521R000FEEA70
Mfr.Part #
CMF5521R000FEEA70
Description
RES 21 OHM 1/2W 1% AXIAL
Max Power Dissipation :
500mW
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Resistance :
21Ohm
1 (Unlimited)
Published :
Lead Diameter :
0.64 mm
Package / Case :
Axial
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Surface Mount :
No
Packing Method :
TR
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Tolerance :
±1%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Series :
CMF
Terminal Shape :
Wire
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Datasheets
CMF5521R000FEEA70
Vishay / Dale CMF5521R000FEEA70
FIXED RESISTOR, 21Ohm, 0.5W 1/2W, Metal Film,