CMF55215K00FKRE70
Mfr.Part #
CMF55215K00FKRE70
Description
RES 215K OHM 1/2W 1% AXIAL
Through Hole Resistors
Construction :
Tubular
Published :
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Number of Terminations :
2
Surface Mount :
No
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Resistance :
215kOhm
Metal Film
JESD-609 Code :
e0
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Package / Case :
Axial
Packing Method :
TR
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Series :
CMF
Lead Diameter :
0.64 mm
Tolerance :
±1%
Max Power Dissipation :
500mW
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
Wire
Reach Compliance Code :
not_compliant
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Lead Free :
Lead Free
Pbfree Code :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Factory Lead Time :
12 Weeks
Datasheets
CMF55215K00FKRE70
Vishay / Dale CMF55215K00FKRE70
FIXED RESISTOR, 215kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,