CMF551M2100FKRE70
Mfr.Part #
CMF551M2100FKRE70
Description
RES 1.21M OHM 1/2W 1% AXIAL
2
Packing Method :
TR
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Operating Temperature :
-55°C~175°C
JESD-609 Code :
e0
Construction :
Tubular
Composition :
Metal Film
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Lead Diameter :
0.64 mm
Resistance :
1.21MOhm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
500mW
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Surface Mount :
No
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Published :
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Factory Lead Time :
6 Weeks
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Package / Case :
Axial
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±1%
Datasheets
CMF551M2100FKRE70
Vishay / Dale CMF551M2100FKRE70
FIXED RESISTOR, 1.21MOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,