CMF551K9100FHRE70
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF551K9100FHRE70
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.91K OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Packing Method :
TR
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Package / Case :
Axial
Surface Mount :
No
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Pbfree Code :
No
Resistance :
1.91kOhm
Series :
CMF
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Published :
JESD-609 Code :
e0
Terminal Shape :
Wire
Max Power Dissipation :
500mW
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Lead Diameter :
0.64 mm
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Construction :
Tubular
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Reach Compliance Code :
not_compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
12 Weeks
Composition :
Metal Film
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Datasheets
CMF551K9100FHRE70
Vishay / Dale CMF551K9100FHRE70
FIXED RESISTOR, 1.91kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,