CMF551K8900CER6
Mfr.Part #
CMF551K8900CER6
Description
RES 1.89K OHM 1/2W 0.25% AXIAL
Surface Mount :
No
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Power Rating :
500mW
Composition :
Metal Film
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Series :
CMF
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Tubular
Reach Compliance Code :
not_compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Factory Lead Time :
34 Weeks
Packing Method :
TR, 8 INCH
Max Power Dissipation :
500mW
Package / Case :
Axial
Lead Diameter :
640 μm
Lead Free :
Lead Free
Terminal Shape :
Wire
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Resistance :
1.89kOhm
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±0.25%
Published :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Pbfree Code :
No
Weight :
200.005886mg
Voltage - Rated :
250V
Datasheets
CMF551K8900CER6
Vishay / Dale CMF551K8900CER6
FIXED RESISTOR, 1.89kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,