CMF551K7800FHRE70
Mfr.Part #
CMF551K7800FHRE70
Description
RES 1.78K OHM 1/2W 1% AXIAL
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Tubular
Composition :
Metal Film
Published :
CMF
Terminal Shape :
Wire
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Resistance :
1.78kOhm
Lead Diameter :
0.64 mm
2
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Reach Compliance Code :
not_compliant
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Pbfree Code :
No
Max Power Dissipation :
500mW
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
JESD-609 Code :
e0
Tolerance :
±1%
Package / Case :
Axial
Surface Mount :
No
Packing Method :
TR
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Datasheets
CMF551K7800FHRE70
Vishay / Dale CMF551K7800FHRE70
FIXED RESISTOR, 1.78kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,