CMF551K2400FKEK
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
CMF551K2400FKEK
Manufacturer
Vishay / Dale
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
RES 1.24K OHM 1/2W 1% AXIAL
Manufacturer :
Vishay / Dale
Product Category :
Through Hole Resistors
Published :
Factory Lead Time :
29 Weeks
Radiation Hardening :
No
Mount :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
Axial
Max Power Dissipation :
500mW
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Length :
6.096mm
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Tolerance :
±1%
Number of Terminations :
2
Diameter :
2.29mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Metal Film
Feature :
Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Max Operating Temperature :
175°C
Width :
2.29mm
Resistance :
1.24kOhms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
CMF
Datasheets
CMF551K2400FKEK
Vishay / Dale CMF551K2400FKEK
Through Hole 1.24kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,