CMF551K1800DHRE
Mfr.Part #
CMF551K1800DHRE
Description
RES 1.18K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Max Power Dissipation :
500mW
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Tolerance :
±0.5%
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Number of Terminations :
2
Length :
6.096mm
Resistance :
1.18kOhms
Max Operating Temperature :
175°C
Supplier Device Package :
Axial
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
29 Weeks
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Package / Case :
Width :
2.29mm
Datasheets
CMF551K1800DHRE
Vishay / Dale CMF551K1800DHRE
1.18kOhms, 0.5W 1/2W, Metal Film,