CMF551K0100BER670
Mfr.Part #
CMF551K0100BER670
Description
RES 1.01K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Resistance :
1.01kOhm
Additional Feature :
FLAME PROOF, PRECISION
Published :
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Pbfree Code :
No
Rated Power Dissipation (P) :
0.5W
Reach Compliance Code :
not_compliant
Temperature Coefficient :
±25ppm/°C
Surface Mount :
No
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Composition :
Metal Film
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~175°C
Construction :
Tubular
Terminal Finish :
Tin/Lead (Sn/Pb)
Axial
JESD-609 Code :
e0
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.090Diax0.240L 2.29mmx6.10mm
Power (Watts) :
0.5W 1/2W
Tolerance :
±0.1%
Factory Lead Time :
34 Weeks
Max Power Dissipation :
500mW
Lead Diameter :
0.64 mm
Datasheets
CMF551K0100BER670
Vishay / Dale CMF551K0100BER670
FIXED RESISTOR, 1.01kOhm, 0.5W 1/2W, Metal Film,